  • 199D106X9016C1V1E3
199D106X9016C1V1E3
advertisement
Manufacturer No:
199D106X9016C1V1E3
HK JDW NO:
874-199D106X9016C1V1E3
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
199D106X9016C1V1E3 Overview
A capacitor like this leaks current 0.0015mA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
199D106X9016C1V1E3 Features
a leakage current of 0.0015mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
199D106X9016C1V1E3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 199D106X9016C1V1E3 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
199D106X9016C1V1E3
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0015mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Diameter
    5.588mm
  • Height
    13.208mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    5.5mm