  • 18085A302KAT2A
18085A302KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18085A302KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18085A302KAT2A
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
18085A302KAT2A
Description:
3000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
18085A302KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    2.032mm