  • 17EHD062SCH232
17EHD062SCH232
advertisement
Manufacturer No:
17EHD062SCH232
HK JDW NO:
44-17EHD062SCH232
Package:
Datasheet:
17EHD062SCH232
Step5Bar-code shipping tag
17EHD062SCH232
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    17EHD
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    62
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    62
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.729 inch
  • Number Of PCB Rows
    3
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.095 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • PCB Contact Row Spacing
    1.9812 mm
  • Mating Contact Row Spacing
    0.078 inch
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C High Density
  • Contact Finish Thickness
    15.0μin 0.38μm
  • Plating Thickness
    15μin
  • Length - Termination
    0.17 inch