  • 173D226X9010WWE3
173D226X9010WWE3
advertisement
Manufacturer No:
173D226X9010WWE3
HK JDW NO:
874-173D226X9010WWE3
Datasheet:
173D226X9010WWE3
Purchasing and Inquiry
173D226X9010WWE3 Overview
0.0015mA is the leakage current of this capacitor.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
173D226X9010WWE3 Features
a leakage current of 0.0015mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
173D226X9010WWE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 173D226X9010WWE3 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
173D226X9010WWE3
    Select All
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0015mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Diameter
    4.57mm
  • Length
    8.76mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.345L 4.57mmx8.76mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V