  • 173D105X9025UE3
173D105X9025UE3
advertisement
Manufacturer No:
173D105X9025UE3
HK JDW NO:
874-173D105X9025UE3
Datasheet:
173D105X9025UE3
Purchasing and Inquiry
173D105X9025UE3 Overview
This capacitor leaks 0.0005mA current.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 3 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.03.
173D105X9025UE3 Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
173D105X9025UE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 173D105X9025UE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
173D105X9025UE3
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Diameter
    2.41mm
  • Length
    6.6mm