  • 173-025-112R141
173-025-112R141
advertisement
Manufacturer No:
173-025-112R141
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-173-025-112R141
Package:
Datasheet:
173-025-112R141
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
173-025-112R141
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    PBT
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    173, M Series
  • Feature
    Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    2
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Backset Spacing
    0.283 (7.20mm)
  • Height
    12.6mm
  • Length
    53mm