  • 172-037-202R011
172-037-202R011
advertisement
Manufacturer No:
172-037-202R011
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-172-037-202R011
Package:
Datasheet:
172-037-202R011
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
172-037-202R011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    Glass
  • Shell Material
    Steel
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Housing Material
    PBT
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    172, M Series
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Beige
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Signal
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Wire Gauge
    20-26 AWG
  • Flange Feature
    Cable Side (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Insulation
    Insulated
  • Height
    10.2mm
  • Length
    69.4mm
  • Width
    12.6mm