  • 171104K630N-F
171104K630N-F
advertisement
Manufacturer No:
171104K630N-F
HK JDW NO:
192-171104K630N-F
Package:
Radial
Datasheet:
171104K630N-F
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
171104K630N-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    171
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    17mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    8.5mm