  • 16PX1000MEFCKG10X12.5
16PX1000MEFCKG10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
16PX1000MEFCKG10X12.5
HK JDW NO:
683-16PX1000MEFCKG10X12.5
Description:
PX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16PX1000MEFCKG10X12.5
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    640mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    768mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm