  • 16MXC39000MEFCSN35X35
16MXC39000MEFCSN35X35
advertisement
Manufacturer No:
16MXC39000MEFCSN35X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16MXC39000MEFCSN35X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 39000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.81A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
16MXC39000MEFCSN35X35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    39000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.36981mA
  • Ripple Current
    4.81A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.81A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5315A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm