  • 16JGV470M10X10.5
16JGV470M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
16JGV470M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-16JGV470M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
JGV 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 460mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
16JGV470M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    JGV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm