  • 168474K63H-F
168474K63H-F
advertisement
Manufacturer No:
168474K63H-F
HK JDW NO:
192-168474K63H-F
Datasheet:
168474K63H-F
Purchasing and Inquiry
168474K63H-F Overview
There is 0.197 5.00mm lead spacing on this electrical device.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.
168474K63H-F Features
168474K63H-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 168474K63H-F applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • RF Modules
  • Battery management system
  • TV and monitor sets
  • Mobile communications
  • Filters
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Bypassing
  • Lighting
Step5Bar-code shipping tag
168474K63H-F
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.295 7.50mm
  • Length
    7.2mm