  • 167224J63A-F
167224J63A-F
advertisement
Manufacturer No:
167224J63A-F
HK JDW NO:
192-167224J63A-F
Datasheet:
167224J63A-F
Purchasing and Inquiry
167224J63A-F Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.Devices with a -55°C~125°C temperature capability can be operated.
167224J63A-F Features
167224J63A-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 167224J63A-F applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Electronic ballasts
  • Coupling, decoupling
  • Mobile communications
  • Switch mode power supplies
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Bypassing
  • RFI for automotive
  • Filters
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
167224J63A-F
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4114
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    10.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    FLAT
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.138W 10.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V