  • 160TXW560MEFR16X50
160TXW560MEFR16X50
advertisement
Manufacturer No:
160TXW560MEFR16X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-160TXW560MEFR16X50
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TXW 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
160TXW560MEFR16X50
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    TXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.79A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.067 52.50mm