  • 160R-153FS
160R-153FS
advertisement
Manufacturer No:
160R-153FS
HK JDW NO:
79-160R-153FS
Step5Bar-code shipping tag
160R-153FS
    2-SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.18mm
  • Current Rating
    180mA
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.8Ohm Max
  • Max DC Current
    180mA
  • Frequency - Self Resonant
    23MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    46 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    46
  • Q Factor
    46
  • Height
    2.03mm
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm