  • 160824K100H-F
160824K100H-F
advertisement
Manufacturer No:
160824K100H-F
HK JDW NO:
192-160824K100H-F
Package:
Radial
Datasheet:
160824K100H-F
Purchasing and Inquiry
160824K100H-F Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~105°C.
160824K100H-F Features
160824K100H-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160824K100H-F applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Coupling, decoupling
  • Matching networks
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • Filters
  • Lighting
  • Battery management system
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
160824K100H-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    160
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7130
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    18mm