  • 1606KL-04W-B40-L00
1606KL-04W-B40-L00
advertisement
Manufacturer No:
1606KL-04W-B40-L00
HK JDW NO:
567-1606KL-04W-B40-L00
Package:
Axial
Description:
DC Fan Axial Ball Bearing 12V 10.2V to 13.8V 7CFM 31dB (40 X 40 X 15mm)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1606KL-04W-B40-L00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.044lb 19.96g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2004
  • Series
    1606KL
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    900mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.075A
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Depth
    40mm
  • Current Rating
    75mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • RPM
    7000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    7.0 CFM (0.196m3/min)
  • Noise
    31.0 dB
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.189 in H2O (47.1 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Rated Power
    900W
  • Height
    15mm