  • 160394J100F-F
160394J100F-F
advertisement
Manufacturer No:
160394J100F-F
HK JDW NO:
192-160394J100F-F
Package:
Radial
Datasheet:
160394J100F-F
Description:
160 0.39μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160394J100F-F
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm