  • 160274K63C-F
160274K63C-F
advertisement
Manufacturer No:
160274K63C-F
HK JDW NO:
192-160274K63C-F
Package:
Radial
Datasheet:
160274K63C-F
Description:
160 0.27μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
160274K63C-F
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    5116
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    13mm
  • Width
    4mm