  • 160225J250P-F
160225J250P-F
advertisement
Manufacturer No:
160225J250P-F
HK JDW NO:
192-160225J250P-F
Datasheet:
160225J250P-F
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
160225J250P-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.433W 32.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    32mm