  • 13FPR090E
13FPR090E
advertisement
Manufacturer No:
13FPR090E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-13FPR090E
Package:
Axial
Datasheet:
13FPR090E
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 90mOhm, Metal Element,
Quantity:
In Stock : 747
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
13FPR090E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    10
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.200Diax0.626L 5.08mmx15.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Current Sense, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    90mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Composition
    Metal Element
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Pitch
    3.18mm
  • Lead Length
    31.8mm