  • 12102U271KAT2A
12102U271KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12102U271KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12102U271KAT2A
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
U 270pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12102U271KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    U
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: MIL-C-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.49mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm