  • 1206Y1005P60CQT
1206Y1005P60CQT
advertisement
Manufacturer No:
1206Y1005P60CQT
HK JDW NO:
419-1206Y1005P60CQT
Datasheet:
1206Y1005P60CQT
Description:
FlexiCap™ 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y1005P60CQT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Soft Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    5.6pF
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm