  • 1206SFS200FM/63-2
1206SFS200FM/63-2
advertisement
Manufacturer No:
1206SFS200FM/63-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1206SFS200FM/63-2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206SFS200FM/63-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1206SFS200FM/63-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SFS
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W x 0.046 H 3.20mmx1.60mmx1.17mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Approval Agency
    UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.63
  • DC Cold Resistance
    0.088Ohm