  • 1206AC101KATME
1206AC101KATME
advertisement
Manufacturer No:
1206AC101KATME
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206AC101KATME
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206AC101KATME
    Select All
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Height
    1.52mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.524mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm