  • 12067C562KAT2A
12067C562KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12067C562KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12067C562KAT2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12067C562KAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Thickness (Max)
    0.050 1.27mm
  • Thickness
    1.27mm