  • 11FLH-SM1-TB (LF)(SN)(F)
11FLH-SM1-TB (LF)(SN)(F)
advertisement
Manufacturer No:
11FLH-SM1-TB (LF)(SN)(F)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-11FLH-SM1-TB (LF)(SN)(F)
Package:
Description:
FLH Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 11 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 2220
Step5Bar-code shipping tag
11FLH-SM1-TB (LF)(SN)(F)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLH
  • Published
    2010
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    11
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm