  • 10ZLH4700M16X20
10ZLH4700M16X20
advertisement
Manufacturer No:
10ZLH4700M16X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10ZLH4700M16X20
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% Bulk 3.25A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
10ZLH4700M16X20
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    3.25A
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm