  • 10ZLH3300MEFC12.5X20
10ZLH3300MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
10ZLH3300MEFC12.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10ZLH3300MEFC12.5X20
Package:
Radial, Can
Description:
Cap Aluminum 3300uF 10V 20% (12.5 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 2480mA 10000 hr 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10ZLH3300MEFC12.5X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLH
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.33mA
  • Ripple Current
    1.736A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.736A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.48A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm