  • 10YXG4700MEFC12.5X35
10YXG4700MEFC12.5X35
advertisement
Manufacturer No:
10YXG4700MEFC12.5X35
HK JDW NO:
683-10YXG4700MEFC12.5X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXG 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
10YXG4700MEFC12.5X35
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    20mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.016A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm