  • 10YXF6800MEFC16X31.5
10YXF6800MEFC16X31.5
advertisement
Manufacturer No:
10YXF6800MEFC16X31.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-10YXF6800MEFC16X31.5
Package:
Radial, Can
Description:
YXF 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 350
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10YXF6800MEFC16X31.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    29mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm