  • 109R0612M4D011
109R0612M4D011
advertisement
Manufacturer No:
109R0612M4D011
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-109R0612M4D011
Package:
Datasheet:
Description:
DC Fans Fan, 60x25mm, 12VDC Ribless, Lock Sensor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
109R0612M4D011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.199lb 90.26g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    San Ace 60
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    720mW
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.060A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    2600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    12.7 CFM (0.356m3/min)
  • Noise
    20.0 dB(A)
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.079 in H2O (19.6 Pa)
  • Height
    60mm