  • 109BM12MC2-1
109BM12MC2-1
advertisement
Manufacturer No:
109BM12MC2-1
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-109BM12MC2-1
Package:
Datasheet:
109BM12MC2-1
Description:
Blowers DC Blower, 97x33mm 12VDC, Tach
Step5Bar-code shipping tag
109BM12MC2-1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.386lb 175.09g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    San Ace B97
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 97.2mm Lx94.4mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    3.12W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    3.6W
  • Current Rating (Amps)
    0.260A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    13.8V
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    2700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    20.5 CFM (0.574m3/min)
  • Noise
    43.5 dB(A)
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.478 in H2O (119.1 Pa)
  • Height
    33mm
  • Length
    97mm
  • Width
    33.00mm