  • 100ZLH820M18X40
100ZLH820M18X40
advertisement
Manufacturer No:
100ZLH820M18X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100ZLH820M18X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
100ZLH820M18X40
Description:
ZLH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.457A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100ZLH820M18X40
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLH
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.457A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    26mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.106A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.51A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm