  • 100ZL220MEFC12.5X30
100ZL220MEFC12.5X30
advertisement
Manufacturer No:
100ZL220MEFC12.5X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100ZL220MEFC12.5X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZL 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.41A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 650
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
100ZL220MEFC12.5X30
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ZL
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    1.41A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    63mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    705mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.41A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm