  • 100YXG390MEFCCE16X31.5
100YXG390MEFCCE16X31.5
advertisement
Manufacturer No:
100YXG390MEFCCE16X31.5
HK JDW NO:
683-100YXG390MEFCCE16X31.5
Description:
YXG 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 863.5mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXG390MEFCCE16X31.5
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    390μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.39mA
  • Ripple Current
    863.5mA
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    54mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    863.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.57A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm
  • Length
    31.5mm