  • 100SP4T2B4M6RE
100SP4T2B4M6RE
advertisement
Manufacturer No:
100SP4T2B4M6RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100SP4T2B4M6RE
Package:
Datasheet:
100SP4T2B4M6RE
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100SP4T2B4M6RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    100
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    400mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    20V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Function
    (ON)-OFF-(ON)
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Width
    6.86mm
  • Body Height
    12.827mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    6.46mm