  • 100PX220MEFCG412.5X20
100PX220MEFCG412.5X20
advertisement
Manufacturer No:
100PX220MEFCG412.5X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100PX220MEFCG412.5X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 560mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100PX220MEFCG412.5X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    560mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    672mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm