  • 100C560JT2500X
100C560JT2500X
advertisement
Manufacturer No:
100C560JT2500X
HK JDW NO:
60-100C560JT2500X
Package:
2325 (5864 Metric)
Datasheet:
Description:
ATC 100C 56pF 2500V 2.5kV Ceramic Capacitor ±5% P90 0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2325 (5864 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
100C560JT2500X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2325 (5864 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    ATC 100C
  • Size / Dimension
    0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    P90
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    2500V 2.5kV
  • Additional Feature
    STANDARDS:MIL-PRF-55681; MIL-PRF-123
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height
    3.68mm
  • Length
    5.84mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness (Max)
    0.145 3.68mm