  • 100AWSP1T1B1M2QEH
100AWSP1T1B1M2QEH
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP1T1B1M2QEH
HK JDW NO:
239-100AWSP1T1B1M2QEH
Package:
Datasheet:
100AWSP1T1B1M2QEH
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP1T1B1M2QEH
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-STRAIGHT
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    100A
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    120V
  • PCB Hole Count
    3
  • Bushing Length
    0.346 inch
  • Body Height
    10.414mm
  • Length - Termination
    0.209 inch
  • Actuator Length
    10.55mm