  • 1008AS-1R0J-01
1008AS-1R0J-01
advertisement
Manufacturer No:
1008AS-1R0J-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1008AS-1R0J-01
Package:
1008
Step5Bar-code shipping tag
1008AS-1R0J-01
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    1008
  • Material - Core
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    25MHz
  • Max DC Current
    370mA
  • Frequency - Self Resonant
    290MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    36
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.75Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Height
    2.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    2.8mm