  • 10084423-902LF
10084423-902LF
advertisement
Manufacturer No:
10084423-902LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-10084423-902LF
Package:
Datasheet:
Description:
Female Black 0.031 0.80mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder Gold or Gold, GXT™ 30 Positions Liquid Crystal Polymer (LCP)
Step5Bar-code shipping tag
10084423-902LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    GXT, Gold, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polymer
  • Material - Insulation
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    30
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Right Angle
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold or Gold, GXT™
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.591 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    35mOhm
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Number of Positions/Bay/Row
    15
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Card Thickness
    0.039 1.00mm