  • 10061122-271320HLF
10061122-271320HLF
advertisement
Manufacturer No:
10061122-271320HLF
HK JDW NO:
44-10061122-271320HLF
Description:
YLL-D Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Quantity:
In Stock : 13
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
10061122-271320HLF
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Actuator Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    YLL-D
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Number of Positions
    27
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    3.25mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Natural
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    9.9mm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm