  • 10018784-11103TLF
10018784-11103TLF
advertisement
Manufacturer No:
10018784-11103TLF
HK JDW NO:
44-10018784-11103TLF
Description:
Female Black 0.039 1.00mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder, Staggered Gold 164 Positions Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Step5Bar-code shipping tag
10018784-11103TLF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HPCE®
  • Feature
    Board Lock, Locking Ramp
  • Termination
    Solder, Staggered
  • Connector Type
    Cantilever
  • Number of Positions
    164
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1.1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Number of Contacts
    164
  • Housing Color
    Black
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Length
    89mm
  • Width
    7.4mm
  • Contact Finish Thickness
    15.0μin 0.38μm
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Board Thickness
    1.56mm