  • 1.5-5-9490LE
1.5-5-9490LE
advertisement
Manufacturer No:
1.5-5-9490LE
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-1.5-5-9490LE
Package:
Datasheet:
1.5-5-9490LE
Description:
TAPE DBL COATED CLR 1 1/2"X 5YDS
Step5Bar-code shipping tag
1.5-5-9490LE
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    9490LE
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Acrylic, 300LSE; Acrylic, 300MP
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
  • Tape Type
    Double Coated, Double Sided
  • Temperature Range
    200°F 93°C Max
  • Length
    15' 4.6m 5 yds
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2
  • Thickness
    0.0067 6.7mils 0.170mm
  • Thickness - Adhesive
    0.0062 6.2mils 0.157mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0005 0.5mils 0.013mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 3380 4 X 8.625-25
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 3431 1 X 5-25
3M 200 1.5
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 200 1.5" X 10.5"-100
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 431 0.5" X 8"-250
3M 4462B 0.75
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 4462B 0.75" X 5"-25
3M 966 2" X 9.25"-50
3M 966 2" X 9.25"-50