  • 0ATO020.HXGLO
0ATO020.HXGLO
advertisement
Manufacturer No:
0ATO020.HXGLO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0ATO020.HXGLO
Package:
Blade, ATO/ATC
Datasheet:
Description:
0ATO020.HXGLO datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 66
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0ATO020.HXGLO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Blade, ATO/ATC
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ATO®
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.200W x 0.480 H 19.05mmx5.08mmx12.19mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Yellow
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Current Rating
    20A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, SAE, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Automotive
  • Height
    12.192mm
  • Length
    19.05mm
  • Width
    5.08mm