  • 0805Y2506P80HQT
0805Y2506P80HQT
advertisement
Manufacturer No:
0805Y2506P80HQT
HK JDW NO:
419-0805Y2506P80HQT
Datasheet:
0805Y2506P80HQT
Description:
FlexiCap™ 6.8pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805Y2506P80HQT
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    6.8pF
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.05pF