  • 0805J2500273KXT
0805J2500273KXT
advertisement
Manufacturer No:
0805J2500273KXT
HK JDW NO:
419-0805J2500273KXT
Datasheet:
0805J2500273KXT
Description:
0.027μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
0805J2500273KXT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Dielectric
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.051 1.30mm