  • 0805HS-181TJLB
0805HS-181TJLB
advertisement
Manufacturer No:
0805HS-181TJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805HS-181TJLB
Package:
Datasheet:
0805HS-181TJLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805HS-181TJLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.64Ohm
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0805
  • Rated Current-Max
    0.4A
  • Inductance-Nom (L)
    0.18 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 250 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    870MHz