  • 0805HQ-48NXGLC
0805HQ-48NXGLC
advertisement
Manufacturer No:
0805HQ-48NXGLC
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-0805HQ-48NXGLC
Package:
0805
Datasheet:
0805HQ-48NXGLC
Description:
Quantity:
In Stock : 4437
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
0805HQ-48NXGLC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    48 nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    1.4GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    65
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    65
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    95mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.048 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Length
    2.29mm
  • Width
    1.73mm